Descrición da variedade de pataca doméstica "Meteor": características e fotos

Loading...

Os criadores do noso país trouxeron lonxe dunha excelente variedade de pataca. Especialmente coñecido nos organismos círculos agrícolas VNIIKH deles. A.G. Lorch, nomeado despois do eminente creador soviético.

Foi desde a súa porta que saíu o noso cliente de hoxe, a variedade universal de patacas "Meteor". Deliciosa, produtiva, resistente á seca - é todo sobre el. E lea máis no artigo.

Pataca de meteoros: descrición da variedade

Nome da gradeMeteor
Características xeraismoi cedo, resistente ás enfermidades ea seca
Período de xestación60-80 días
Contido de almidón10-16%
Masa de tubérculos comerciais100-150 gr
A cantidade de tubérculos no arbusto10-12
Rendemento210-450 c / ha
Calidade do consumidorbo sabor e calidade de cociña, apto para fritir e cocer
Recumbency95%
Cor da pelcrema
Cor de celulosaamarelo
Áreas de crecemento preferidasCentral, Volgo-Vyatka, Terra Negra Central, Siberia Occidental
Resistencia á enfermidaderesistente ao cancro de pataca, nematóide de cistos dourados, moderadamente resistente ao tizón tardío, ligeramente afectado pola costra, a rhizoctoniosis e a podremia
Características do crecementoresistente á seca, fácilmente adaptable a calquera clima, non require unha enxeñería agrícola especial
OrixinalVNIIKH eles. A.G. Lorha (Rusia)

Características

"Meteor" - unha pataca de orixe doméstica, foi criada no Instituto de Investigación Científica All-Union de Investigación Agroquímica co nome de A.G. Lorch. No Rexistro Estatal da Federación de Rusia entrou en 2013 nas rexións Central, Volga-Vyatka, Central Chernozem e West Siberia.

Técnicamente, a tempada de crecemento remata 70 días despois dos primeiros brotes, con todo, a primeira excavación pode realizarse xa o día 45. O rendemento total está nun bo nivel de 21-40 t / ha, dependendo da rexión e do clima.. A comercialización das froitas deixa varía do 88 ao 98%.

A táboa seguinte mostra para comparar os rendementos doutras variedades de patacas con diferentes condicións de maduración:

Nome da gradeRendemento
Toscana210-460 c / ha
Rocco350-600 c / ha
Nikulinsky170-410 c / ha
Señora vermella160-340 c / ha
Uladar350-700 c / ha
Raíña Ana100-500 c / ha
Elmundo245-510 c / ha
Asterix130-270 c / ha
Slavyanka180-330 c / ha
Picasso200-500 c / ha

O 95% da calidade de almacenamento, que é bo para os propietarios que prefiren deixar as patacas para o inverno para uso persoal. Os froitos son bastante grandes e teñen unha forma ovalada.

A pel da pataca é delgada, de cor crema, con pequenos ollos de media profundidade de plantación. A carne é sombra lixeira, de gran sabor e cun contido de almidón de 10 a 16%. Baixo un arbusto pode ser de 10 a 12 tales tubérculos.

O peso dun só tubérculo comercial pode diferir tamén das condicións de crecemento, con todo, o peso medio da froita é de aproximadamente 100-150 g.

Os arbustos crecen alto, semi-vertical, tipo intermedio. A planta está ben desenvolvida, as follas son grandes e medianas e teñen unha cor verde escura. Durante os arbustos floridos están cubertos de pequenas flores con corolas brancas.

Na táboa seguinte, para a comparación, proporcionamos información sobre tales características de outras variedades de pataca como a masa de tubérculos comerciais e mantendo a calidade:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
Señora claire85-11095%
Innovador100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Riviera100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Lemongrass75-15090%

Familiarícese visualmente coas patacas "Meteor" na seguinte foto:


Características especiais

As propiedades positivas de "Meteor" seguramente inclúen calidades de sabor e mesa. Está ben cocido e non se escurece durante o tratamento térmico.. Moitos propietarios admiten que fai as mellores patacas fritas. Ademais, a calificación "Meteor" é excelente para o envasado ao baleiro.

Outra vantaxe é que se desenvolve ben en case todas as rexións do país e perdura a seca con firmeza. Por suposto, o clima favorable e as condicións xeográficas poden mellorar a colleita, pero con todo o esforzo non estarás ofendido, independentemente do método e da área de cultivo.

O mellor de todo, "Meteor" crece en chans soltos. Na maioría das rexións, a plantación lévase a cabo a finais de abril - principios de maio, cando a temperatura da terra quéntase ata os 8-10 ° C.

O sitio de destino debería estar preparado e manterse limpo algunhas semanas antes de desembarcar. É mellor empregar o lugar onde as hortalizas, repolo, pepino ou cebola adoitaban crecer. Outro factor importante é a luz.

As patacas son unha cultura moi dependente da luz, polo tanto, as árbores, as valas sólidas ou os edificios non deberían subir por enriba das súas camas.

Ademais, antes de plantar o material germinado no chan, debe ser desenterrado usando fertilizantes orgánicos: turba ou esterco. En canto ao esquema usado, o mellor é encaixar 60 x 35 cm cunha profundidade de plantación normal de 8 a 10 cm. Vexa como é cando e como aplicar o fertilizante e se debe facerse durante o cultivo, consulte artigos separados no noso sitio web.

Ademais, é suficiente adherirse ás regras agrotechnicas básicas., e definitivamente será capaz de acadar unha colleita precoz abundante:

  • A primeira desaparición e afrouxamento do chan debe realizarse entre 7 e 10 días despois do cultivo.
  • Se vives nas rexións do norte e temes as xeadas da primavera, podes facer unha gran cantidade de plantas na primavera.
  • Nos casos nos que a falta de nutrientes no chan e os seus arbustos se desenvolven lentamente, pode realizar varios aderezos ao aire libre.
  • Non deixes de abaratar o sistema de irrigación axeitado.

Ler tamén sobre a tecnoloxía holandesa de cultivo de patacas, así como sobre o crecemento en bolsas e barrís.

Enfermidades e pragas

Importante A vantaxe de "Meteor" é a súa inmunidade. Así, esta variedade é ben resistente ao cancro, a podremia seca e anular, a rizctonose, o nematodo da pataca dourada.

Ten unha resistencia media a un patóxeno tardío, cáscara, Alternaria e resistencia moderada ao mosaico enrugado e en bandas. Resiste ben o escaravello e aphid de pataca de Colorado.

Como podes ver, a pataca "Meteor" Ten unha excelente protección contra moitas enfermidades e pragas., polo que basicamente non precisa ningunha medida de seguridade adicional.

O único que podes facer é a pulverización de insecticidas profiláctico. Este procedemento protexerá os seus arbustos dos insectos máis nocivos.

Non obstante, pode obter información útil útil sobre a loita contra o escarabajo de pataca de Colorado, que está no noso sitio web.

Traemos á túa atención artigos sobre métodos nacionais e medios químicos.

En canto ao almacenamento no inverno, aquí non se require nada especial. O principal é seguir as regras básicas, coñecer os termos, elixir un bo lugar.

Patacas "Meteor" - moi novo, pero ao mesmo tempo variedade moi prometedora de pataca. As vantaxes desta pataca son obvias: excelente calidade de mesa, posibilidade de envasado ao baleiro, boa calidade e rendemento. E a posibilidade de crecer en moitas rexións do país deixa sen dúbida que se fará popular en breve.

Tamén ofrecémoslle outras variedades de patacas que teñen diferentes condicións de maduración:

Maduración tardíaMedio cedoMedio tarde
PicassoPríncipe negroBlueness
Ivan dá MaryaNevskyLorch
RoccoQueridoRyabinushka
SlavyankaSeñor das extensiónsNevsky
KiwiRamosA coraxe
CardealTaisiyaBeleza
AsterixLapotMilady
NikulinskyCapriceVectorDofínSvitanok KievA anfitrionaSifraJellyRamona
Loading...