Holandés popular en Rusia: pataca "Colombo": descrición da variedade, foto, características

Loading...

As patacas de Colombo teñen unha longa e altamente popularidade entre os xardineiros afeccionados. E todo porque esta variedade ten un gran sabor, pode transportarse a longas distancias con pouca ou ningunha perda e é ben resistente a enfermidades e pragas.

Neste artigo preparamos para ti unha descrición detallada da variedade, as súas características principais. Tamén aprenderá que condicións deben cumprirse para o cultivo exitoso e se se necesita prevención para previr enfermidades e atacar por pragas.

Descrición da variedade Colombo

Nome da gradeColomba
Características xeraisCultivo holandés moi cedo con rendemento estable
Período de xestación50-65 días
Contido de almidón11-15%
Masa de tubérculos comerciais80-130 gr
A cantidade de tubérculos no arbustoata 12
Rendemento220-420 c / ha
Calidade do consumidorgusto normal, friabilidade mínima
Recumbency95%
Cor da pelamarelo
Cor de celulosaamarelo
Áreas de crecemento preferidasCentral, Central Black Earth, Norte do Cáucaso, Noroeste, Volgo-Vyatsky
Resistencia á enfermidaderesistente aos nematodos e ao cancro de pataca
Características do crecementoEvite plantar en chans fríos
OrixinalHZPC HOLLAND B.V. (Países Baixos)

As patacas Colombo (Colomba) foron hibridadas nos Países Baixos. O creador é HZPC Holland. Incluído no rexistro estatal da Federación Rusa no cinto central do país, na rexión do Cáucaso e na Rexión Central do Sol Negro.

Recibiu xenerosamente entre os xardineiros afeccionados rusos. A variedade está destinada ao cultivo no terreo aberto. Plantación de tubérculos producidos en maio. Esquema de sementeira recomendado: 35x60 cm. Profundidade de plantación: 9-10 cm.

A plantación debe facerse despois de gramíneas perennes, cereais ou legumes. Ama un chan lixeiramente ácido. Crece activamente en chans soltos ou chans negros.

É importante! Antes de plantar, debes seleccionar coidadosamente un lugar. Non plante patacas preto das augas subterráneas. Xardineiros expertos observan que esta subespecie de pataca Non tolera o exceso.

Rendemento

Pertence ás variedades intermedias. Desde a plantación de tubérculos ata madurez técnica leva 70-75 días. Subespecies de alto rendemento. 220-420 céntricos de froitas son recollidos dunha hectárea.

A táboa presenta datos sobre o rendemento doutras variedades de patacas:

Nome da gradeRendemento
ColombaDesde 1 hectárea pódense recoller 220-420 centeiros.
O agricultorDesde 1 hectárea recibe máis de 200 céntricos.
Meteor200 - 400 céntricos por hectárea, dependendo da rexión e do clima.
Corenta díasDesde 1 hectárea pódense recoller de 200 a 300 quintales.
MinervaDesde 1 hectárea recolle de 200 a 450 céntricos.
KaratopPode recoller 200-500 céntricos por hectárea.
VenetaA cifra media é de 300 céntricos por hectárea.
Zhukovsky cedoUnha media de 400 céntricos por hectárea.
RivieraDe 280 a 450 céntricos por hectárea.
KirandaDe 110 a 320 céntricos por hectárea.

En rexións cálidas, é posible coller dúas veces ao ano. A papa de Colombo ten altas calidades de mercadorías. Pode ser transportado a longas distancias. En tendas de verduras frescas a unha temperatura de -1-3 ° C persiste por 5-6 meses.

A estabilidade é igual ao 95%. O sabor da froita é excelente. Con sabor de almacenamento a longo prazo non se perde. Non xermina. Deseñado tanto para vendas no mercado como no mercado. A comercialización varía do 80 ao 99%.

Abaixo da táboa pódense ver as características comparativas do peso das mercadorías dos tubérculos ea súa calidade de conservación noutras variedades:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
Colomba80-13095%
Meteor100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Zhukovsky cedo100-12092-96%
Riviera100-18094%

Foto

A foto mostra a variedade de pataca Colombo.

Variedade de pataca característica de Colombo

Arbustos de calidade vertical, extensos, con gran número de folletos. A altura alcanza os 50-55 cm. As follas son grandes e esmeralda. Flores de cor lila de neve branca.

A intensidade da sombra de antocianina da superficie interna da corola é moi débil ou completamente ausente. Os froitos son alongados, con bordos redondeados. Teña unha pel suave de sombra ámbar claro.

A masa de froitas varía entre 80-130 gramos. Ollos en miniatura, someras. O contido de almidón chega ao 11-15%.

Patacas Colomba é variedade de mesa. Deseñado exclusivamente para a preparación de pratos caseiros. Ten excelente sabor. Primeiro e segundo cursos prepáranse a partir de patacas desta variedade.

Usado como recheo para tortas. As patacas poden ser fritas, cocidas, cocidas ao vapor e no microondas. Esta variedade vai ben con cenoria, cebola, remolacha, chícharos e carne.

Crecer

Durante a plantación debe ser consciente de que o chan debe ser ben quente. A variedade non tolera frío. As froitas poden podrecerse no chan.É necesario controlar a friabilidade do solo.

É importante que o chan sexa respirable. Se non, o sistema raíz non poderá desenvolverse activamente. Isto está cheo de unha diminución do rendemento. Debería facer desaparición regular. Non debemos permitir a presenza de malas herbas ao lado da planta.

As colleitas de herbas daniñas retiran os minerais, o que leva á deformación dos tubérculos. A variedade require reservas semanales. Hilling lévase a cabo polo menos unha vez cada dúas semanas.

Non esqueza o crecemento de pulverización con varios produtos químicos.

Para protexer a plantación, recoméndase cambiar o campo periódicamente, no período de descanso procesándoos con insecticidas, funxicidas e herbicidas.

Enfermidades e pragas

A variedade é altamente resistente ao cancro, cebada, nematodo de cistos dourados.

A tubérculo e folletos sredneustoychiv. O dano das pragas só se ve afectado por un coidado inadecuado.

Como profilaxis, os xardineiros expertos recomendan revisar periódicamente os arbustos para a presenza de pragas. Cando se detectan, as patacas son pulverizadas con funxicidas.

Tamén se recomenda non excesivamente con aderezos e comprobar a acidez do chan semanalmente.

Con unha forte acidificación debe deixar de facer suplementos.

É importante! A variedade pódese alimentar a sideratami. Trébol perfecto, Lupine, mostaza. Ao engadir a mostaza, a muda é rechazada. Lupin destrúe as larvas do escarabajo de pataca de Colorado.

Os xardineiros expertos afirman que este tipo de fertilizante enriquece o chan, o que o fai o máis transpirable.

Os fertilizantes inhiben o crecemento activo das herbas daniñas. Pero paga a pena considerar que despois de facer siderats non se recomenda romper nos arbustos despois do desembarque durante 2-2.5 meses.

Patacas de grao Colombo Foi criado nos Países Baixos. Ten alta calidade de mantemento, excelente presentación. Deseñado para cociñar na casa. Con sabor de almacenamento a longo prazo non se perde. Contén 11-15% de amidón.

Loading...