Pataca deliciosa e fructífera "Lugovskoy": descrición da variedade e fotos

"Lugovskiy" ou "Lugovskoy" é unha popular variedade de pataca que está moi estendida en granxas e granxas privadas. Ten un sabor agradable, valor nutritivo e alto contido de almidón. A variedade é moi produtiva, os arbustos raramente se enferman e o material de semente non é propenso á dexeneración.

¿Que é a boa pataca "Lugovskoy", unha descrición da variedade e as fotos? Atoparás todo o que necesitas neste artigo.

Variedade de pataca "Lugovskoy": foto e descrición

Nome da gradeLugovskoy
Características xeraisvariedade de mesa de mediados de tempada cun alto rendemento estable
Período de xestación70-80 días
Contido de almidón12-19%
Masa de tubérculos comerciais80-165 gr
A cantidade de tubérculos no arbusto10-15 pezas
Rendementoata 515 c / ha
Calidade do consumidorbo gusto, usado para puré de patacas e produción de almidón
Recumbency97%
Cor da pelo rosa
Cor de celulosaun branco
Áreas de crecemento preferidasNorte, Noroeste, Central, Volga-Vyatka, Terra Negra Central, Norte do Cáucaso, Baixa Volga, Ural, Siberiano Occidental, Siberiano Oriental, Extremo Oriente
Resistencia á enfermidaderelativamente resistente ao tizón tardío
Características do crecementosensible á profunda afrouxación e soltura do chan
OrixinalInstituto Ucraíno de Pataca en AAN

Breve descrición da variedade de pataca "Lugovskoy":

  • tubérculos de tamaño medio, de 100 a 130 g;
  • forma ovalada, cunha punta redondeada roma;
  • tubérculos limpas aliñados en peso e tamaño;
  • a casca é rosa claro, brillante, fino, suave;
  • os ollos son superficiais, pequenos, dificilmente perceptibles;
  • a pulpa do corte é branca;
  • contido de almidón alto, que varía de 12 a 19%;
  • Os tubérculos son ricos en proteínas, vitaminas, aminoácidos.

Estas fotos mostran os tubérculos da variedade de pataca "Lugovskoy":

Características

A nota pertence á táboa, a mediados da tempada. A tempada de crecemento é 70-80 días. A productividad é alta, os ensaios oficiais rexistraron un recibo de 514 céntricos por hectárea.

Podes comparar o rendemento de Lugovsky con outras variedades segundo os datos da táboa:

Nome da gradeRendemento
Lugovskoyata 515 c / ha
Melodía180-640 c / ha
Margarita300-400 centeiros / ha
Alladin450-500 c / ha
A coraxe160-430 c / ha
Beleza400-450 c / ha
Granada600 kg / ha
A anfitriona180-380 c / ha
Vector670 c / ha
Mozart200-330 c / ha
Sifra180-400 centeiros / ha

As patacas son sensibles á fertilización ea humidade do chan,En condicións climáticas favorables, o rendemento aumenta. Os tubérculos recollidos están ben almacenados, por moito tempo sen perder calidade comercial. É posible o transporte.

O arbusto é compacto, erecto, os talos non están moi espallados, a formación de masa verde é moderada. As follas son de tamaño medio verde escuro, aburrido, cunhas pequenas e claramente trazadas veas. A corola é compacta, montada a partir de grandes flores brancas ou crema. A floración é de curta duración, as bagas non están atadas ou caen rápidamente.

O sistema raíz é poderoso, 10-15 grandes tubérculos forman baixo cada arbusto. A cantidade de pequenas cousas e verduras raíces feas é mínima.

A variedade prefire Suelos claros sobre a base de chans negros ou area. En chans soltos pesados ​​os arbustos acostuman mal, reducindo significativamente o rendemento.

As plantas necesitan irrigación dosada, aderezos orgánicos e asasinos frecuentes. Recoméndase mollar o chan, preservar a súa humidade e protexer a plantación de herbas daniñas.

Patacas resistente a moitas enfermidades perigosas: cancro de pataca, cebada común, perna negra, varios virus.Raramente afectado por tizón tardío dos tubérculos ou das follas. O verán raíz pode causar podremia raíz ou superior.

Ordenar Ten un gusto moi agradable: saturada, equilibrada, sen excesiva sequedad ou regadío. Debido ao alto contido de amidón, os tubérculos cocidos tórnanse moi amargos e desintegranse na boca.

Son ideais para facer o aire puré, incluído o alimento para bebés. As patacas pódense estofar, usadas para preparar unha variedade de recheos. Para a fritura ou o recheo non é adecuado. Posible procesamento industrial (preparación de puré sublimado).

Orixe

Variedade de pataca "Lugovskiy" criados por creadores ucranianos. A patente é propiedade do Instituto de Patacas de Ucraína na Academia de Ciencias Agrarias. A variedade non está incluída no Rexistro Estatal da Federación Rusa, pero está ampliamente distribuída en varias rexións de Rusia.

Comprobouse en granxas e granxas privadas, o cultivo en volumes industriais é posible. As patacas son axeitadas para a venda, grandes e ata tubérculos constantemente atraen a atención dos compradores.

Fortalezas e debilidades

As principais vantaxes da variedade son:

  • excelente sabor;
  • maduración precoz;
  • alto rendemento;
  • posibilidade de almacenamento a longo prazo;
  • boa calidade comercial de tubérculos;
  • propiedades nutricionais elevadas de cultivos radiculares;
  • resistencia a danos mecánicos;
  • tolerancia aos caprichos do clima;
  • coidado despretensioso;
  • resistencia a moitas enfermidades.

Non hai prácticamente ningún fallo na variedade. Característica pode ser considerada sensibilidade á nutrición do solo e riego axeitado.

Na seguinte táboa atoparás indicadores das principais características importantes doutras variedades de patacas para comparación con Lugovsky:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
Lugovskoy80-16597%
Raíña Ana80-15092%
Liga90-12593%
Milena90-10095%
Elmundo100-13597%
Serpanok85-14594%
Svitanok Kiev90-12095%
Cheri100-16091%
Delicias de Bryansk75-12094%

Características do crecemento

Unha pataca grande e intacta é seleccionada para a sementeira. A produtividade futura depende da calidade do material de cultivo, polo tanto, non paga a pena aforrar na súa adquisición. Tuberias en conserva, tratadas con estimulantes de crecemento e propagación de xerminación.

A plantación comeza cando o chan quéntase a 10-12 graos.. En tubérculos de chans máis fríos pode podrecerse. No momento da vinculación de tubérculos, a irrigación dosada é importante.

As patacas toleran a seca a curto prazo, pero cunha falta constante de humidade, as raíces son superficiais. Ideal - irrigación por goteo.

Se non é posible, durante o período de tuberización, a plantación de 2-3 veces se rega a man, cun chan non inferior a 50 cm.

Pode aumentar a fertilidade do solo engadindo turba e humus ao aterrizar. Útil e fabricando cinzas de madeira (preferentemente de bidueiro).

Durante a tempada de plantación recoméndase alimentar a divorciado mollo ou feces de paxaros. O aderezo mineral tamén é posible. O superfosfato, o sulfato potásico eo sulfato de magnesio afectan positivamente o crecemento das patacas.

Non abuse a urea nin a outros fertilizantes nitrogenados. Contribúen á acumulación de nitratos nos tubérculos, os arbustos desenvolven unha abundante masa verde en detrimento do crecemento dos cultivos radiculares.

A colleita recoméndase ao final da tempada de crecemento, aínda que Os primeiros tubérculos pódense romper no medio do verán. Unha semana antes de cavar os tubérculos, paga a pena cortar as cimas, as raíces serán maiores.As patacas cosechadas se secan no bordo ou baixo un dossel, e despois elimináronse para o almacenamento.

Enfermidades e pragas

A variedade é bastante resistente a moitas enfermidades. Raramente é afectado por cancro de pataca ou cebada común e non sofre de infeccións víricas.

A maduración previa aforra tubérculos da fitotrose. Para evitar que as plantas se infecten, Recoméndase non demorar a colleita. Durante unha epidemia, a phytophthora pode ser tratada de forma preventiva mediante a plantación con preparacións que conteñen cobre.

Tapas de pataca suculenta atraen pragas de insectos: áfido, ácaros, escarabajo de pataca de Colorado, cigarras. En climas cálidos, recoméndase a pulverización con insecticidas ou bio-preparados non tóxicos.

En rexións frías, os arbustos son afectados por pragas moito menos frecuentemente. Como medida preventiva, o tratamento de tubérculos antes do cultivo, a desinfección do solo eo control oportuno de herbas daniñas axudarán.

Tamén che traemos á túa atención información útil sobre a loita contra os escarabajos de Colorado no teu xardín.

Ler artigos sobre o uso de produtos químicos eo uso de remedios populares.

Calquera que desexe recibir colleita de pataca consistentePaga a pena prestar atención á variedade Lugovskiy. Coa observancia das regras máis agrotechnicas máis sinxelas, non decepciona ata aos afeccionados, os profesionais logran alcanzar récord de colleita.

Mira o vídeo: Diferentes tipos de PITBULL - Liñas de PITBULL (Decembro 2019).