Primitiva estrela de campos de pataca - Patacas Vega: descrición e características

Loading...

As primeiras variedades de patacas teñen o mesmo éxito. Son facilmente crecidos para a súa venda ou uso persoal.

Un representante brillante desta categoría é a pataca "Vega", distinguida por bo gusto, maduración amigable, de alto rendemento.

Neste artigo, ofrecémosvos unha descrición detallada da variedade, as súas características e características do cultivo. Tamén podes familiarizarse con información sobre posibles enfermidades e pragas.

Vega pataca: descrición e foto de variedade

Nome da gradeVega
Características xeraisVariedade de mesa temperá, tolera facilmente as caídas de temperatura e a seca
Período de xestación50-65 días
Contido de almidón10-16%
Masa de tubérculos comerciais90-120 gr
A cantidade de tubérculos no arbusto8-10
Rendemento230-380 c / ha
Calidade do consumidorgran sabor, apto para bebés
Recumbency99%
Cor da pelamarelo
Cor de celulosaamarelo escuro
Áreas de crecemento preferidasCentral
Resistencia á enfermidadeResistente a nematodos, cancro de pataca e tizón tardío
Características do crecementoxerminando recomendado
OrixinalNorika Nordring-Kartoffelzucht-Und Vermehhrungs-GmbH (Alemaña)

As principais características dunha variedade de pataca "Vega":

  • tubérculos de tamaño medio, de 90 a 120 g;
  • forma oval ou redondeada;
  • Os tubérculos son lisos e claros;
  • casca amarela, uniformemente coloreada, moderadamente delgada;
  • ollos superficiais, superficiais, moi pequenos, poucos;
  • a pulpa do corte é de cor amarela escura;
  • o contido de almidón varía de 10 a 16%;
  • alto contido de proteínas, vitaminas, carotenos, aminoácidos.

As patacas Vega parecen estas:

Característica

Variedade de patacas "Vega" refírese ao medio da táboa. Desde a plantación de tubérculos ata as primeiras colleitas 60-70 días. Os tubérculos recollidos están perfectamente almacenados, sen perder propiedades comerciais (mantendo a calidade nun rexistro do 99%). Transporte de longa distancia posible. Incluso, os tubérculos moi fermosos son ideais para a venda.

Na táboa seguinte, para a comparación, proporcionamos información sobre tales características de outras variedades de pataca como a masa de tubérculos comerciais e mantendo a calidade:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
Vega90-12099%
Señora claire85-11095%
Innovador100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Riviera100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Lemongrass75-15090%

A gran vantaxe da variedade é alto rendemento. Cando se cultiva en solo fértil, ata 500 céntricos de patacas seleccionadas pódense coller de 1 hectárea. O rendemento medio é de 230 a 380 céntricos por hectárea.

A táboa seguinte mostra para comparar os rendementos doutras variedades de patacas con diferentes condicións de maduración:

Nome da gradeRendemento
Vega230-380 c / ha
Toscana210-460 c / ha
Rocco350-600 c / ha
Nikulinsky170-410 c / ha
Señora vermella160-340 c / ha
Uladar350-700 c / ha
Raíña Ana100-500 c / ha
Elmundo245-510 c / ha
Asterix130-270 c / ha
Slavyanka180-330 c / ha
Picasso200-500 c / ha

Arbustos de tamaño medio, erguido ou semi-vertical, tipo intermedio. A forma é media. As follas son simples ou intermedias, de cor verde escuro, con bordos ondulados lixeiramente ondulados ou medianos. As bagas son poucas. Grandes flores brancas ou crema son recollidas en batidores compactos. Brotes brancas, lixeiramente pubescentes.

Polo menos 10 patacas grandes forman baixo cada arbusto. A cantidade de material sen valor é insignificante

Patacas Vega pouco esixente ás condicións de crecemento. Tolera pequenos erros na tecnoloxía agrícola, tolera xeadas claras, calor ou seca. A produtividade aumenta significativamente coa alimentación oportuna. Asegúrese de frear a eliminación e eliminación de herbas daniñas.

Ordenar ama a humidade, pero non tolera a auga estancada no chan. Para aumentar o rendemento recomendamos regas frecuentes durante o período de floración, despois de que se reduce a humidade.

Ordenar poucos susceptibles a grandes enfermidades do nightshade: cancro de pataca, mosaico de tabaco, nematodo de cistos. Resistente a virus de diferentes tipos, blackleg, scab.

A maduración precoz protexe a plantación de tear tarde das follas e dos tubérculos. Son posibles enfermidades fúnxicas.

Os tubérculos teñen un sabor rico agradable, sen auga ou unha seca excesiva.

O contido medio de amidón fai que as raíces sexan versátiles, que son axeitadas para a fritura, as sopas, os pratos cociñados, as patacas fritas, o recheo e asados. Os tubérculos non se deixan ferver brando, mantendo a súa forma. Para mashing non son axeitados.

A carne amarela refírese contido de caroteno alto que permite recomendar patacas para bebés e alimentos dietéticos. Durante a preparación e a cocción, as raíces non se escurecen, mantendo unha fermosa cor dourada. As patacas son axeitadas para a preparación de produtos semi-acabados: rebanadas conxeladas, patacas fritas, mesturas vexetais.

Orixe

Variedade de patacas "Vega" criadas por criadores holandeses. Cultivouse activamente en Bielorrusia, Ucraína, Rusia. Incluído no Rexistro Estatal da Federación de Rusia en 2013. Zoned para a rexión central.

Adecuado para o cultivo industrial, agrícola e afeccionado. As primeiras patacas son ideais para a venda ou produción industrial de produtos semi-acabados.

Vantaxes e inconvenientes

Entre as principais vantaxes da variedade:

  • alto sabor de verduras;
  • maduración precoz;
  • bo rendemento;
  • os tubérculos recollidos están ben conservados;
  • resistencia a danos mecánicos;
  • tolerancia á seca;
  • inmunidade elevada, inmunidade a enfermidades importantes.

Non hai prácticamente ningún fallo na variedade. As características inclúen altas esixencias sobre o valor nutricional do solo e a cantidade de humidade.

Características do crecemento

Variedade "Vega" prefire terra lixeiro e lixeiro. Antes de plantar, o chan descárgase coidadosamente, o composto ou a cinza de madeira (preferentemente o bidueiro) están dispostos nos buratos. Antes de plantar, os tubérculos están en conserva, pódense plantar en todo ou en segmentos.

Ao plantar, a distancia entre os arbustos é de 35 cm, o espazo é de polo menos 75 cm.Recoméndase irrigación por goteo para garantir a humidade normal do solo. Dúas veces nunha tempada de pouso, as herbas daniñas son destruídas manualmente ou coa axuda de herbicidas.

As patacas son pouco susceptibles a danos mecánicos, pero finos A casca forte protexe de forma fiable os tubérculos ao cavar. Despois da colleita, as patacas necesitan ser secas no bordo ou baixo un dossel, o que proporcionará boa calidade de mantemento. Durante o almacenamento, os tubérculos non poden resolver.

Ordenar moi sensible ao rego. A abundancia de hidratación é necesaria durante a floración, o número de regadíos pódese reducir posteriormente. Durante a estación de cultivo, fecundáronse 1-2 veces con complexos minerais diluídos con mulleina ou excrementos de aves.

As patacas de sementa pódense coller por conta propia, non está practicamente suxeita a dexeneración. Os arbustos prometedores deberían estar pre-marcados con cintas brillantes. Para a plantación, selecciónase unha pataca plana mediana e sen danos, non recuperada ou afectada por pragas.

Enfermidades e pragas

A variedade de Vega é resistente ás enfermidades virales, o cancro de pataca, o mosaico do tabaco, a cebada común, a perna negra e varios virus.

Debido á maduración de patacas pouco propensas a tizón tardío de tubérculos e follas. Para a profilaxis, é posible o tratamento das plantacións con preparacións de cobre. Pulverización con rescates de fitosporina de podremia superior ou raíz.

A preparación do solo é moi importante., non debe conter residuos vexetais que se converten nun terreo de cultivo de bacterias e pragas de insectos.

Os desembarcos están ameazados por varias pragas; pode aparecer no clima quente, ácaros, trips ou ácaros. En casos de lesións graves, as plantas son tratadas con insecticidas.

É posible infestación de larvas de escarabajos click (wireworm). Para previr a súa aparición axudará a cambiar os campos para o aterrizaje. Durante o resto do campo recoméndase sementar gramíneas de facelia ou pradera.

Vega é unha deliciosa, fermosa e saudable papa temperá. Os tubérculos non acumulan nitratos, son adecuados para alimentos dietéticos ou para bebés, mentres que os coidados da planta están dispoñibles incluso para principiantes.

Probablemente atoparás información útil sobre a loita contra o escarabajo de pataca de Colorado, que está no noso sitio web.

Traemos á túa atención artigos sobre métodos nacionais e medios químicos.

Loading...