Patata imperial "Elizabeth": descrición da variedade e foto dos clásicos de reprodución rusos

Loading...

"Elizabeth" é unha antiga variedade clásica, moi valorada por xardineiros e agricultores afeccionados. Os tubérculos sabrosos cunha carne branca deslumbrante son ideais para experimentos culinarios, son bos para a venda. A variedade demostra un alto rendemento, resistencia á enfermidade e outras calidades importantes.

Neste artigo imos presentar todo sobre a variedade de pataca Elizaveta - características, fotos e características do seu cultivo.

Pataca "Elizabeth": descrición da variedade, foto

Nome da gradeElizabeth
Características xeraisunha das vellas variedades rusas con bo rendemento
Período de xestación65-80 días
Contido de almidón13-14%
Masa de tubérculos comerciais80-140 gr
A cantidade de tubérculos no arbustoata 10
Rendementoata 400 kg / ha
Calidade do consumidorbo gusto, a carne non se escurece
Recumbency93%
Cor da pelun branco
Cor de celulosaun branco
Áreas de crecemento preferidasNorte, Noroeste, Central, Volgo-Vyatsky, Norte-Caucasiano, Extremo Oriente
Resistencia á enfermidademoderadamente susceptibles ao tizón tardío
Características do crecementotecnoloxía agrícola estándar
OrixinalInstitución Científica Estatal Leningrado Instituto de Investigación Científica de Agricultura "Belogorka" da Academia Agrícola Rusa xunto coa "Estación de Selección de Vsevolozhsk"

As principais características da variedade:

  • Os tubérculos son moi grandes, con peso de 83 a 140 g;
  • forma redonda ovalada, cunha punta roma;
  • tubérculos lisos, alineados en tamaño e peso;
  • a casca é lixeiramente amarela ou cremosa, uniformemente coloreada, moderadamente lisa;
  • os ollos son superficiais, pequenos, sen pintar, apenas perceptibles;
  • a pulpa do corte é branca;
  • o contido de almidón varía de 13 a 18%;
  • Os tubérculos son ricos en proteínas, aminoácidos valiosos e vitaminas.

A variedade "Elizabeth" preséntase nestas fotos:

Característica

A variedade de pataca "Elizabeth" refírese ao medio temprano, mesa. O rendemento é bo, dependendo das condicións climáticas e da fertilidade do solo, varía de 290 a 400 céntricos por hectárea. En anos especialmente exitosos, pódense recoller ata 550 céntricos de 1 hectárea.

Na mesa pódese ver o rendemento doutras variedades de patacas:

Nome da gradeRendemento
ElizabethDesde 1 hectárea reciben ata 400 céntricos.
JuvelDesde 1 hectárea pode recoller máis de 700 céntricos.
Meteor200 - 400 céntricos por hectárea, dependendo da rexión e do clima.
Corenta díasDesde 1 hectárea pódense recoller de 200 a 300 quintales.
MinervaDesde 1 hectárea recolle de 200 a 450 céntricos.
KaratopPode recoller 200-500 céntricos por hectárea.
VenetaA cifra media é de 300 céntricos por hectárea.
Zhukovsky cedoUnha media de 400 céntricos por hectárea.
RivieraDe 280 a 450 céntricos por hectárea.
KirandaDe 110 a 320 céntricos por hectárea.

As patacas cosechadas mantéñense ben durante varios meses sen perder a súa calidade comercial. É posible o transporte. Grandes tubérculos de celulosa branca clara son excelentes para a venda.

Os arbustos son compactos, baixos, erguidos e moderadamente ramificados. A formación de masa verde é abundante. As follas son de tamaño mediano, verde escuro, pubescente, con bordos débilmente ondulados e venas claramente trazadas. A corola é branca e compacta. As flores son poucas, caendo rapidamente. As bagas non están atadas.

O sistema raíz está ben desenvolvido. Os tubérculos están formados xuntos polo menos 10 patacas seleccionadas están formadas por cada arbusto. A cantidade de material non rendible é mínima.

A variedade é pouco destacada para coidala Podes incluso plantar xardineiros inexpertos. Recomendado complexos minerais de alimentación e materia orgánica, rego moderado e matado coa formación de altas crestas.

Os primeiros tubérculos pódense romper a mediados do verán, pero o rendemento máximo das patacas chega ao final da tempada de crecemento (70-90 días despois do aterrizaje). O material de sementes non é propenso á dexeneración, non se require unha actualización. As patacas para plantacións posteriores pódense coller por si só.

"Elizabeth" - unha variedade con boa inmunidade. As patacas rara vez vense afectadas por cancro ou cebada común; os arbustos son resistentes ao nematodo formando o quiste dorado e negro, e varias infeccións por fungos. A tizón tardío pode ser causada por tops e tubérculos, fuxido do fusarium e alternaria.

A pataca é diferente sabor equilibrado agradable, sen secaduras e exceso de auga. A carne branca-nevada non se escurece ao cortar e cociñar. Os tubérculos son universais, poden ser fervidos, fritos, estofados, recheos. As verduras raíz fan deliciosas patacas fritas, as patacas son puras.

Debido ao seu excelente sabor e contido calórico moderado, pódese recomendar tubérculos para bebés ou alimentos dietéticos.

Orixe

"Elizabeth" - unha das variedades antigas, criadas por criadores rusos. Rexistrado no Rexistro Estatal da Federación Rusa en 1996. Zoned por Norte, Noroeste, Central, Volga-Vyatka, Cáucaso do Norte, rexións do Extremo Oriente.

Cultivo recomendado en ámbitos de uso industrial, en facendas e granxas subsidiarias persoais. A variedade é sensible á nutrición do chan e aos niveis de humidade.

Fortalezas e debilidades

As principais características da variedade son:

  • excelente sabor das cosechas;
  • alto rendemento;
  • universalidade dos tubérculos;
  • boa calidade do produto;
  • a colleita está almacenada por un longo tempo;
  • resistencia a enfermidades importantes.

Non se observan deficiencias na variedade. Rendemento depende das condicións climáticas e do valor nutricional do chan.

Na táboa seguinte pódese comparar as características da variedade do agricultor con outras variedades superiores polo peso dos tubérculos ea súa calidade de conservación:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
Elizabeth80-14093%
Meteor100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Zhukovsky cedo100-12092-96%
Riviera100-18094%

Características do crecemento

Recoméndase a pataca aterrará na segunda quincena de maiocando o chan quede o suficiente. A variedade ten un lixeiro arrefriamento, pero a xeada é destrutiva. O material de plantación está gravado, o solo quéntase coidadosamente, despois de que se trata con compostos desinfectantes.

A papa prefire cebador lixeiro baseado en area. As cenizas antigas de humus e madeira (preferentemente de bidueiro) axudarán a aumentar o valor nutricional, que se colocan nos buratos.Os tubérculos son plantados a unha distancia de 35 cm cun espazamento de filas de polo menos 70 cm. A profundidade é pequena, uns 10 cm.

A variedade é sensible ao valor nutricional do solo. Para os arbustos temporais 2-3 veces fertilizado con complexos minerais a base de potasio ou magnesio. Os fertilizantes preparados poden ser alternados cun bacanal diluído ou excrementos de paxaros.

Unha única alimentación foliar tamén é útil, por exemplo, a pulverización con superfosfato diluído. Ese procesamento recoméndase que se realice 10 días antes da colleita.

Asegúrese de que a humidade do solo normal axude sistema de irrigación por goteo. Ela salvará o desembarco no verán seco. Se hai un exceso de humidade, o chan pode ser espolvoreado con cinza de madeira.

O mulching é colocado en vexetais, no noso caso a pataca, varios materiais, como o feno.

Ofrecémoslle un material útil sobre o cultivo de tomates no interior do efecto invernadoiro e sobre se este procedemento é útil para o control de herbas daniñas.

Pataca "Elizabeth" pode formar tubérculos moi grandes. Para estimular o seu crecemento, cómpre cortar todas as cadeas dunha semana antes de cavar. Despois da colleita, os tubérculos se secan no bordo ou baixo un dossel.As patacas de semente son seleccionadas na fase de crecemento, os arbustos deben estar pre-marcados. Despois da escavación, a semente almacénase por separado.

Enfermidades e pragas

A variedade "Elizabeth" é suficiente resistente ás enfermidades típicas Solanaceae: cancro de pataca, nematóide de cistos dourados, cebada común. Raramente afectado pola perna negra, varios virus, bacterias.

En anos adversos, posibles infeccións con tizón tardío. Para a prevención, recoméndase que se traten os tubérculos antes do cultivo, así como un tratamento único dos arbustos con preparacións que conteñan cobre.

O control de pragas industrial úsase para controlar as pragas. Son excelentes para os escarabajos de Colorado, os pulgóns, os trips. Libérase do cable de alén vai axudar derrame de solos solucións desinfectantes ou cambio periódico dos campos para o aterrizaje.

"Elizabeth" - antigo, pero non perde grao de popularidade. As patacas brancas, ideais para a preparación de varios pratos, son moi populares entre os consumidores.

Ela Pódese cultivar a venda ou saír para uso persoal. Co coidado axeitado, as patacas estarán satisfeitas co rendemento, a simplicidade, as excelentes calidades comerciais das colleitas radiculares.

Loading...