Primeira colleita para xoieiros sabios - Patacas Minerva: descrición da variedade e fotos

Loading...

As primeiras variedades tempranas permítenlle coller patacas no medio do verán e ser o primeiro en gozar do gusto dos novos tubérculos. Os criadores ofrecen moitas variedades interesantes, entre as cales o lugar digno é ocupado pola Minerva.

A pataca resulta saborosa, fermosa, fecunda. Os primeiros tubérculos pódense romper 35 días despois do cultivo, o rendemento máximo recóllese ao final da tempada de crecemento.

Aprende todo sobre as patacas de Minerva - unha descrición da variedade, as fotos, as características da colleita, a aparencia e as regras de cultivo na túa trama.

Pataca "Minerva": descrición da variedade e fotos

Variedades características de patacas "Minerva":

Nome da gradeMinerva
Características xeraisvariedade holandesa moi temprana, resistente ás enfermidades, seca mal tolerada
Período de xestación45-50 días
Contido de almidón15-18%
Masa de tubérculos comerciais120-240 gr
A cantidade de tubérculos no arbusto15-20
Rendementoata 430 c / ha
Calidade do consumidorbo gusto, suave ligeramente cocido, apto para fritir, ensaladas e sopas
Recumbency94%
Cor da pelamarelo
Cor de celulosaun branco
Áreas de crecemento preferidascalquera chan e clima
Resistencia á enfermidaderesistente aos virus da pataca, o cancro, o nematodo dourado e a costra, moderadamente resistente ao tizón tardío, de baixa resistencia á neglixencia e podremia radicular
Características do crecementoO solo recomendado en base a chans negros ou area, así como a xerminación preliminar ea formación de crestas altas durante a plantación, o baixo rego reduce o rendemento
Orixinalempresa Solana (Holanda)

Como se ve a pataca de Minerva, mira a seguinte foto:

Características do rendemento

As variedades de pataca "Minerva" refírense máis alá ao comedor. Os tubérculos aumentan rapidamente o peso, pódese eliminar a primeira colleita xa 35 días despois da xerminación. En solos fértiles, a colleita precoz alcanza os 230 céntricos por hectárea.

A variedade alcanza o seu máximo rendemento ao final da tempada de crecemento (45-50 días), momento no que se poden coller ata 430 céntricos por hectárea.

Tubérculos recollidos ben conservadosen perder propiedades comerciais. É posible o transporte.

O arbusto é compacto, vertical, non excesivamente ramificado, cunha formación moderada de masa verde. As follas son de tamaño mediano, de cor verde escuro e bordos lixeiramente onduladas. O corolá é compacto, as flores brancas grandes caen rapidamente, sen amarre as froitas.

O sistema raíz está ben desenvolvido, debaixo de cada arbusto 15-20 ata grandes tubérculos. Hai poucas pezas non oficiais, que se poden usar como sementes. Os cultivos raíz non degeneran, as patacas recolectadas no seu propio sitio demostran todas as calidades das plantas nai.

A agrotecnoloxía do cultivo de patacas é sinxela, co coidado necesario, os tubérculos maduran xuntos e rápidamente. A variedade prefire Suelo fértil baseado en chan negro ou area. Aumentar o valor nutricional axudará á introdución de turba, esterco e humus.

As plantas necesitan humidade moderada. A seca constante reduce significativamente os rendementos. Os arbustos pila, formando altas crestas. Para desfacerse das herbas daniñas, o mulching con palla ou herba magra axudará.

Podes comparar o rendemento de Minerva con outras variedades segundo os datos da táboa:

Nome da gradeRendemento
Melodía180-640 c / ha
Margarita300-400 centeiros / ha
Alladin450-500 c / ha
A coraxe160-430 c / ha
Beleza400-450 c / ha
Granada600 kg / ha
A anfitriona180-380 c / ha
Vector670 c / ha
Mozart200-330 c / ha
Sifra180-400 centeiros / ha

Ordenar resistente a moitas enfermidades perigosas: cancro de pataca, nematodo de cista dourado, cebada común, Fusarium, Alternaria e Verticillia, varios virus.

Moi raramente afectado por tizón tardío das follas ou tubérculos.O incumprimento das regras da agrotechnology pode causar infección coa perna negra ou a podremia da raíz.

Os tubérculos teñen un sabor delicado agradable. O contido moderado de amidón non lles permite escurecer e desmoronarseOs pratos cociñados conservan unha fermosa cor branca. Os vegetales de raíz poden ser fritos, cocidos, recheos ou cocidos, fan unha deliciosa pataca con pouco de graxa. Pódese usar para fins industriais, patacas fritas conxeladas, mesturas de verduras, aderezos de sopa están feitos de tubérculos.

Orixe

A variedade "Minerva" criada por criadores holandeses. Trátase dun rexistro estatal da Federación Rusa, recomendado para o cultivo na maioría das zonas climáticas e nos países. Dependendo do clima, os horarios de pouso poden cambiar.

En áreas cálidas, pódense obter 2 rendementos. patacas ao longo do verán. Recoméndase a cualificación para agricultores ou cultivadores afeccionados.

Fortalezas e debilidades

As principais características da variedade son:

  • bo gusto;
  • maduración moi temprana;
  • alto rendemento;
  • excelente calidade de mantemento;
  • Os tubérculos aceleran rápidamente a masa;
  • 2 rendementos por ano son posibles;
  • as patacas padecen caídas de temperatura ou falta de humidade;
  • resistencia a enfermidades importantes.

Pódese considerar unha pequena desvantaxe típica de variedades moi tempranas gusto non moi brillante. A productividad depende das condicións climáticas e da fertilidade do solo.

Na seguinte táboa atoparás indicadores das principais características importantes doutras variedades de patacas para comparación con Minerva:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
Raíña Ana80-15092%
Liga90-12593%
Milena90-10095%
Elmundo100-13597%
Serpanok85-14594%
Svitanok Kiev90-12095%
Cheri100-16091%
Delicias de Bryansk75-12094%

Características do crecemento

Para a plantación están seleccionadas grandes tubérculos que pesan polo menos 80 g. En condicións meteorolóxicas adversas, proporcionarán a subministración de nutrientes a plantas. Para estimular o crecemento, recoméndase quentar os tubérculos en auga morna e tratarlles con estimulantes de crecemento.

Para maior seguridade, a semente se pulveriza abundantemente cunha solución acuosa de funxicida. Despois do procesamento, os tubérculos se secan completamente, todos os compoñentes deben ser ben absorbidos. Entón os tubérculos germinan na luz. A aparición de fortes brotes brancos de aproximadamente 2 cm de lonxitude é un sinal para o aterrizaje inmediato.

As patacas propagadas poden ser sementes. A xerminación é media, no primeiro ano o rendemento é significativamente menor, pero na segunda tempada as plantas demostrarán as mellores calidades, os tubérculos serán maiores.

É mellor plantar patacas no chan Calefacción, a súa temperatura debería superar os 10 graos. É máis conveniente colocar a semente en filas, os tubérculos están dispostos en buratos, fertilizados con humus e cinzas de madeira. Os arbustos están situados a unha distancia de 30 a 35 cm entre si, o espazo non debe ser inferior a 60 cm. A profundidade de colocación de cultivos radiculares é de aproximadamente 10 cm.

Durante a tempada de plantación, alimentar o fertilizante complexo ou o mulleín diluído. Cando e como facer vestir léase aquí. Ordenar sensible á humidade. Para o máximo rendemento, recoméndase organizar irrigación por goteo.

Para que o chan non seque e as herbas daniñas non molesten as novas patacas, as filas entre liñas están cubertas de herba, paja ou turba. 1-2 veces o espolho de plantación, formando altas crestas.

Ler tamén sobre outros métodos de cultivo de patacas: tecnoloxía holandesa, así como en bolsas e barrís.

Unha semana antes da colleita recoméndase cortar as cimasIsto permitirá que os tubérculos obteñan peso comercial rapidamente. Despois de cavar, as raíces se secan no bordo ou baixo un dossel, ordenadas e limpas nun lugar fresco e escuro. A semente para o próximo ano almacénase por separado.

Enfermidades e pragas

A variedade é resistente a enfermidades solanaceas perigosas: cancro de pataca, varios virus, nematodo de cista dourado, cebada común. A maduración precoz protexe o cultivo contra a tizona tardía. Para a prevención, pre-tratamento de tubérculos e solo con complexos funxicidas recoméndase.

A irrigación e mulching do solo permitirán protexer as plantas desde o pé da medición.

A pataca verde nova atrae unha variedade de pragas: escarabajos de pataca de Colorado, trips, áfidos. Para fins profilácticos, é útil para pulverizar insecticidas, é mellor usar drogas tóxicas antes do inicio da floración masiva.

A partir de protexer larvas de insectos desmonte periódico e cambio de campos para o cultivo. As patacas son preferentemente plantadas alternativamente con repolo, leguminosas, herbas pratas.

Tamén che traemos á túa atención información útil sobre a loita contra os escarabajos de Colorado no teu xardín.

Ler artigos sobre o uso de produtos químicos eo uso de remedios populares.

En canto ao almacenamento da colleita, aquí non hai nada complicado. Observe o período de almacenamento, elixe o lugar axeitado e lembre as condicións de almacenamento das patacas no inverno e poderá festexar sobre raíces saudables e saudables por moito tempo.

Loading...