Pataca Juvel Superearly and super-yielding: descrición da variedade e matices importantes cando se cultiva

Loading...

As variedades ultraperiféricas son un verdadeiro achado para xardineiros e agricultores afeccionados. Os primeiros tubérculos conteñen moitos nutrientes e tamén se venden ben. Calquera que planea plantar tales patacas no seu xardín, recoméndase fixar a variedade "Juvel" - nutritiva e fructífera.

Os primeiros tubérculos fórmanse despois de 50 días, son suaves, fermosos, sabrosos, ideais para venda ou consumo persoal.

Pataca Juvel: descrición da variedade, foto

Nome da gradeJuvel
Período de xestación50-65 días
Contido de almidón10-15%
Masa de tubérculos comerciais80-150 gr
A cantidade de tubérculos no arbustoata 20
Rendemento700 kg / ha
Calidade do consumidorgusto normal, vapor medio, axeitado para fritir
Recumbency94%
Cor da pelamarelo
Cor de celulosaamarelo
Áreas de crecemento preferidascalquera chan e clima
Resistencia á enfermidadeResistente ao nematodo de pataca dourada, ao cancro, ao virus PVYn e ao tardo tardío dos tubérculos, moderadamente resistente ao tardo tardío.
Características do crecementoresistente á seca, pero adora o chan húmido e os lugares soleados, o rego é desexable.
OrixinalBavaria-Saat Vertriebs GmbH (Alemaña)

As principais características da variedade de pataca "Juvel":

  • Os tubérculos son grandes, de 80 a 150 g;
  • forma ovalada, un pouco alongada;
  • patacas uniformes, lisas, asadas;
  • casca amarela, uniformemente coloreada, moderadamente delgada, suave;
  • ollos superficiais, superficiais, poucos;
  • a pulpa no corte é de cor amarela;
  • O contido de almidón é moderado, que varía de 10 a 15%;
  • alto contido de caroteno e proteína.

Bótalle un ollo á foto "Juvel" - variedades de pataca coas primeiras froitas:

As variedades de pataca súper varietal ás que pertence Juvelle son unha "varita máxica" para moitos agricultores de diferentes rexións.

Pero ás veces son necesarias variedades que teñan madurez ou maduración promedio. Información sobre eles atoparás nas seccións relevantes do sitio.

Características

A variedade Juwelle pertence a comedores con maduración precoz. A produtividade é moi alta, en condicións favorables. máis de 700 cenadores de patacas poden ser recollidos a partir de 1 hectárea. Mesmo baixo condicións meteorolóxicas adversas, pode contar con 300-400 céntricos por hectárea.

Os primeiros tubérculos entran ao comezo do verán (50 días despois do cultivo), pero a variedade alcanza o seu maior rendemento ao final da tempada de crecemento (70 días).

Os arbustos de pataca non son moi altos, verticalmente, moderadamente frondosos. As follas son de tamaños medianas, de cor verde escuro, simples, con bordos lixeiramente ondulados. Grandes flores lixeiras e lixeiras son recollidas en batidores compactos. Brotes púrpuras, lixeiramente pubescentes.

O sistema raíz está ben desenvolvido, cada arbusto dá polo menos 10 tubérculos, eo número máximo chega a 20. As patacas son lisas e grandes, o número de elementos non básicos é mínimo.

A variedade é descoidada para a tecnoloxía agrícola, dura tranquilamente a seca a curto prazo, a calor ou a baixada de temperatura. A productividad depende do nivel de humidade e valor nutricional do chan. Para obter o máximo rendemento, terá que seguir o rego e polo menos 2 veces para alimentarse. As herbas daniñas poden ser destruídas coa axuda de herbicidas, unha tempada require polo menos 2 mortes.

Juvel é inmune a moitas enfermidades perigosas: cancro de pataca, cebada común, nematodo de cistos. A súa maduración precoz Risco reducido de tizón tardío das follas e tubérculos. Posible risco de enfermidades de podremia e fungos.

O material de sementes non é propenso á dexeneración, as patacas para as posteriores posteriores poden ser recollidas por si mesmos. Para maior seguridade A semente debe ser decapado antes de plantar.

Patacas Juvel ten un gusto agradable: suave, saturado, non acuoso. Os tubérculos deixan ferver un pouco, axeitados para recheo de sopas, asado, fritir, cociñar as patacas fritas. Durante o corte e preparación das patacas non se escurecer, mantendo unha fermosa cor amarela clara.

A táboa presenta datos sobre o rendemento doutras súper variedades tempranas de patacas:

Nome da gradeRendemento
JuvelDesde 1 hectárea pode recoller máis de 700 céntricos.
O agricultorDesde 1 hectárea recibe máis de 200 céntricos.
Meteor200 - 400 céntricos por hectárea, dependendo da rexión e do clima.
Corenta díasDesde 1 hectárea pódense recoller de 200 a 300 quintales.
MinervaDesde 1 hectárea recolle de 200 a 450 céntricos.
KaratopPode recoller 200-500 céntricos por hectárea.
VenetaA cifra media é de 300 céntricos por hectárea.
Zhukovsky cedoUnha media de 400 céntricos por hectárea.
RivieraDe 280 a 450 céntricos por hectárea.
KirandaDe 110 a 320 céntricos por hectárea.

Orixe

Variedade de pataca Juvel criados por criadores de Alemaña. Recomendado para o cultivo en facendas e granxas privadas. O cultivo é posible para a venda, as patacas almacénanse por moito tempo, sen perder propiedades comerciais.

A variedade é adecuada para rexións con clima temperado, continental e densamente continental. O rendemento depende do momento de desembarco e fertilidade do solo.

Vantaxes e inconvenientes

Entre as principais vantaxes da variedade:

  • excelente sabor;
  • alto rendemento;
  • maduración moi temperá;
  • Os tubérculos son planos, ovais, ideais para a venda;
  • pataca universal, adecuada para asar ou ferver;
  • os tubérculos están ben conservados;
  • tolerancia á seca;
  • a variedade tolera calor e conxelación a curto prazo;
  • resistencia a enfermidades importantes.

As desvantaxes inclúen sensibilidade ao rego. Cunha constante falta de humidade, os tubérculos se fan pouco profundos, a cantidade de ovarios baixo o arbusto diminúe.

Durante as choivas frecuentes, as patacas son máis grandes, pero o sabor vólvese acuoso.

Abaixo da táboa podes ver as características comparativas do peso das mercadorías dos tubérculos ea súa calidade de conservación noutras variedades superiores:

Nome da gradeMasa de tubérculos de mercancías (gramos)Recumbency
O agricultor90-11095%
Meteor100-15095%
Minerva120-24594%
Kiranda92-17595%
Karatop60-10097%
Veneta67-9587%
Zhukovsky cedo100-12092-96%
Riviera100-18094%

Características do crecemento

Para apreciar todos os beneficios de Patatas ultra tempranas, Juvel plantada na primavera, sen esperar o calentamiento total do chan. Os tubérculos toleran tranquilamente os cambios no tempo sen sufrir unha posible diminución da temperatura.

Opción ideal - a finais de abril ou principios de maio, neste momento o chan está saturado de humidade e as patacas comezan a crecer rápidamente. Nas rexións cun clima máis frío, as datas poden ser desprazadas por unha semana.

Antes de plantar, recoméndase xerminar os tubérculos. Durante o cultivo hai que adherirse ao horario de rego. A seca constante reducirá o rendemento, as patacas serán pequenas. A rega constante aumentará as raíces, pero empeorará significativamente as súas calidades de consumo, os tubérculos obterán un sabor acuoso.

Unha boa saída é a irrigación por goteo, o que axuda a manter un nivel óptimo de humidade no chan sen estancalo.

É moi importante a maduración oportuna coa formación de altas crestas por encima dos arbustos. Para a tempada, recoméndanse os arbustos alimentar polo menos 2 vecesutilizando complexos minerais a base de potasio ou fertilizantes orgánicos (bolinhas diluídas, excrementos de aves). A variedade é moi sensible á preparación superior e non propensa á acumulación de nitratos.

Antes da colleita recoméndase cortar todas as cimas. Arbustos particularmente fortes con gran número de patacas convertéronse na base para o material de sementes.As patacas de semente "Juvel" se secan, ordenan e almacenan por separado.

A variedade ten unha casca fina, que pode sufrir ao cavar. En condicións industriais utiliza recolectores con agarre lateral.

Enfermidades e pragas

A variedade Juwelle está ben protexida contra o cancro de pataca, a cebada común, o nematodo do cista. A maduración precoz protexe os tubérculos desde o tardo tardío e Alternaria.

Para a prevención de enfermidades fúngicas, recoméndase o tratamento do solo antes da plantación e selección coidadosa de todos os tubérculos durante a recolección. Descompondo, convértense nun terreo de cultivo para microorganismos nocivos.

A pulverización regular con fitosporina tamén está a salvar do fungo. Non é necesario esquecerse dos funxicidas ao crecer.

As patacas poden ser ameazadas por escarabajos de Colorado e preme sobre os escarabajos. Para protexer a plantación, recoméndase cambiar o campo periódicamente, durante o período de inactividade, tratándoos con insecticidas, herbicidas e plantación de facelia, leguminosas e rabanete Malin.

Juvel - unha gran opción para os amantes da pataca. Os tubérculos recollidos a mediados do verán están ben almacenados, o material de semente non degenera.As plantas non precisan un coidado excesivo, facendo que sexan idóneas para principiantes. A variedade é adecuada para o cultivo industrial ou uso persoal.

Tamén suxerimos que familiarizarse con variedades de pataca que teñan diferentes condicións de maduración:

Medio tardeMedio cedoTemprana maduración
MelodíaPríncipe negroBellarosa
MargaritaNevskyTimo
AlladinQueridoArosa
A coraxeSeñor das extensiónsPrimavera
BelezaRamosImpala
MiladyTaisiyaZorachka
LemongrassLapotColette
GranadaRodrigoLyubavaMozartBelmondoMollySonnyFantasía vermellaRed scarlett
O escarabajo de pataca de Colorado, á súa vez, é capaz de causar un dano significativo ás plantacións de pataca, o que significa que pode necesitar información sobre medidas efectivas para combatelo.

Ler todo sobre remedios populares e produtos químicos.

Loading...